logo

سپهر بار سهند ؛ شرکت بین المللی حمل بار

بارتجاری و کارگو

بار تجاری و کارگو

امروزه کالاها و محصولات مختلفی از سرتاسر دنیا به شکل بار تجاری و کارگو و در ابعاد و اندازه های گوناگون، به صورت عمده به کشور ما وارد می شوند، که همگی تولید یک کشور نیستند و مسیر طولانی را پیموده تا به دست من و شما برسند. حال سوالی که در ذهن شکل می گیرد که سفر این اجناس چگونه است؟

کارگو (cargo) چیست؟

ریشه واژه کارگو اسپانیایی و به معنای (بارگیری)، اولین بار در سال 1654 در زبان انگلیسی به معنی بارگیری در کشتی مورد استفاده قرار گرفت. در اصل به محصولاتی که از طریق یکی از راه های دریایی، زمینی و هوایی و یا با استفاده از وسایل نقلیه و هواپیما، قطار و غیره حمل می شوند، کارگو (cargo) می گویند؛ در زبان فارسی کارگو معادل کلمه بار است.

در هر کشور تعریف مختلفی برای کارگو وجود دارد و به شکل زمینی، دریایی و هوایی انجام می شود، اما در ایران منظور بیشتر به نوع هوایی آن است که شامل انواع کالا از نوع تجاری و غیر شخصی که هواپیمای غیر مسافربری به نقاط مختلف دنیا ارسال می شود.

انواع کارگو:

  • کارگو زمینی
  • کارگو دریایی
  • کارگو هوایی

جهت ارسال محصولات به سایر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد و شامل تکمیل مستندات و تشریفات ادارای و صادرات و گمرگ، انجام تمامی الزامات و آماده سازی اسناد و مدارک مانند گواهی مبدا، گواهی بهداشت، استاندارد و … که تمامی این مراحل توسط تیم مجرب شرکت سپهر بار سهند انجام می شود.

شرکت سپهر بار سهند در کمترین زمان ممکن کالاهای شما را به کشور وارد می نماید؛ در صورت درخواست صاحب کالا از گمرک ترخیص و تحویل مشتریان گرامی خواهد داد، همچنین می توان به ترانزیت کالا، سرویس سوییچ، بارنامه و غیره اشاره کرد. حمل و تحویل بار پس از ترخیص در ایران نیز توسط تیم شرکت سپهر بار سهند انجام می پذیرد.

هزینه کارگو

در بالا دیدیم که کارگو چیست، حال نوبت به بررسی عوامل موثر بر هزینه های کارگو است. موارد مختلفی بر هزینه بار تاثیر دارد، از وزن و حجم گرفته تا فاصله مقصد مورد نظر؛ عواملی چون هزینه ارسال کالا به مبدا، که در زیر نمونه هایی آورده شده است:

  • وزن و ابعاد

اولین عامل موثر بر هزینه ارسال یک کالا، وزن و اندازه آن است. به طور کلی هر چقدر وزن و ابعاد کالایی بیشتر، هزینه کارگو نیز بیشتر می شود؛  شرکت های هوایی بر اساس وزن و ابعاد، کارگو و چگونگی محاسبه آن تفاوت هایی دارند.

  • نوع کالا

درکشورهای مختلف هزینه کارگو یکسان نیست و قیمت های متفاوتی تعیین می شود، برای مثال هزینه ارسال کالای شکستنی و حساس بیشتر است.

  • فاصله مبدا تا مقصد

عامل تاثیرگذار دیگر بر هزینه کارگو فاصله است؛ مسلم است که هرچه فاصله مقصد مورد نظر بیشتر باشد هزینه نیز بالا تر می رود، همچنین فاصله های یکسان هزینه کارگو زمینی و هوایی یکسان نیست و تفاوت هایی دارد.

  • شرکت بار کارگو

به طور حتم هر شرکت هوایی سرویس ها و خدمات قابل ارائه متفاوتی دارند و هزینه کارگو آن ها نیز یکسان نیست، برخی از شرکت های هوایی به دلیل فعالیت بالا، خدمات بهتر و کیفیت کار هزینه بالاتری دارند.

  • قوانین کشور

هر کشور قوانین خود را دارد و علاوه بر موارد بالا، این مورد نیز بر هزینه کارگو تاثیر می گذارد، برای مثال برخی کشور ها مقدار معینی از مالیات را برای هر سفر کارگو بر روی اجناس در نظر گرفته می شود و در بعضی از کشور ها این تعرفه برای کالاهای مختلف متفاوت است، حتی در بحث گمرگ و هزینه های آن نیز یکسان نیست.

کالا های مجاز برای کارگو

یکی از نکات مهمی که باید مدنظر قرار دهید، این است که نمی توانید هر کالایی را به صورت کارگو ارسال کنید؛ برخی کالاها در بعضی از کشورها غیر مجاز بوده و در صورت ارسال، بار شما توقیف شده و مجرم شناخته خواهید شد. نمونه هایی از کالاهای غیر مجاز در برخی از کشورها را می توان به مشروبات الکلی، سلاح، مواد مخدر و غیره اشاره کرد. برخی از اجناس نیز نیاز به مجوز دارند، مثلا داروها یا موارد آرایشی و بهداشتی. البته لازم به ذکر است که مجوز این کالا ها با وارد کننده می باشد.

برای اطلاع از موارد مجاز و غیرمجاز می توان بسته به هر کشور با قوانین آن کشور با تیم کارشناسان شرکت سپهر بار سهند ارتباط برقرار کنید.

در این مقاله سعی کردیم درباره کارگو و نکات پیرامون آن خدمت شما عزیزان توضیحاتی را ارائه دهیم.

برای اطلاعات بیشتر و ارسال بار کارگو با ما تماس بگیرید؛ شرکت سپهر بار سهند انجام کلیه خدمات ارسال بار کارگو را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام خواهد داد. همچنین برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط کارگو کشورهای مختلف با ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری:

نمونه کار

تلفن های تماس سپهر بار

سپهر بار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ارسال بار به خارج از کشور و هزینه‌های آن، با کارشناسان ما تماس بگیرید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *