logo

سپهر بار سهند ؛ شرکت بین المللی حمل بار

ارسال جنازه

ارسال جنازه – پیکر متوفی

ارسال جنازه – پیکر متوفی

به طور کلی انتقال جنازه متوفیانی که در جایی دور از وطن و یا خانواده خود فوت می کنند، دغدغه و مشکل افراد بوده و حتی به دلیل بالا بودن هزینه ها و مراحل پیچیده ای که باید طی شود، از این کار صرف نظر می کنند. روند ارسال جنازه انسان به صورت حمل هوایی، نسبت به ارسال کالاهای عادی با جزئیات و مراحل بیشتری در گمرک انجام می پذیرد.

در بعضی کشورها، مراحل قبل از حمل جسد، توسط شرکت های خصوصی انجام می شود و حمل جنازه نیز توسط شرکت های فورواردر صورت می گیرد. برخی شرکت های فورواردر خاصی هم هستند که مجوز های لازم جهت انجام کلیه مراحل ارسال جنازه با تابوت، به صورت هوایی را دارند.

راهنمای ارسال جنازه و پیکر متوفی از ایران

برای حمل جنازه از ایران به دیگر کشورها :

الف) مراحل مقدماتی

ب) مدارک و عملیات ارسال

ج) هزینه حمل

مراحل مقدماتی

اجساد می بایست برای حمل هوایی مطابق با قوانین و مقررات بین المللی و استانداردهای رایج، قبل از حمل مومیایی شوند، تا جای ممکن از فساد آن ها جلوگیری گردد. چنین کاری طبق استاندارد های رایج، موجب ماندگاری جنازه در طول مدت پرواز شده و باعث می شود آلودگی اجساد به بیرون از بدن و تابوت متوفیان سرایت نکند. بعد از انجام هماهنگی های لازم جسد در تابوت پلمپ می شود و توسط نماینده هواپیمایی در اختیار شرکت هواپیمایی قرار میگیرد.

مدارک و عملیات ارسال

از اقدامات پیش از ارسال جنازه به فرودگاه، می توان به تهیه ی مدارک موردنیاز ارسال جنازه از طریق هوایی توسط بستگان و یا نزدیکان متوفی، اشاره کرد. ابتدایی ترین کار لازم، آشنایی با شرکت حمل جنازه مورد نظر برای حمل و دانستن قوانین آن شرکت می باشد. همچنین فرستنده محترم باید قبل از انجام هرگونه کاری با دفتر شرکت سپهربار سهند تماس حاصل فرمایند و از قوانین و مقررات شرکت هواپیمایی مورد نظر آگاه شوند. در ضمن قبل از اقدامات ارسال، گیرنده جنازه می بایست در کشور مقصد، تاییدیه ارسال محموله (OK to Forward) را به دفتر هواپیمایی مورد نظر هم در کشور مقصد و هم مبدا به طور کتبی اعلام نماید.

مدارک مورد نیاز ارسال جنازه

 • گواهی فوت معتبر توسط پزشکی قانونی همراه با ترجمه لاتین آن
 • مجوز گمرکی صادرشده توسط پزشکی قانونی برای اجازه حمل جسد
 • پاسپورت فرد فوت شده همراه با نامه از سفارت کشور مورد نظر به پلیس فرودگاه که اطلاعات فرد فوت شده را دارا می باشد

این مدارک می بایست همراه با جسد متوفی در فرودگاه آماده باشد، جسد به بخش بار برده شده و در ماشین حمل جنازه منتظر انجام امور فرودگاهی می ماند. کارمندان این شرکت همراه با متوفی و کلیه مدارک گفته شده، به پلیس فرودگاه مراجعه می کنند و پلیس گذرنامه با توجه به نامه ارسالی سفارت کشور مقصد، متوفی را از سیستم گذرنامه خارج نموده و پاسپورت او را باطل خواهد کرد. بعد از انجام این امور اجازه حمل جسد توسط پلیس فرودگاهی صادر می گردد. شخص همراه متوفی با مدارک کامل به دفتر شرکت در فرودگاه مراجعه کرده و بارنامه همراه با تگ بار صادرشده را پس از پرداخت هزینه، به قسمت بار تحویل می دهد.

هزینه حمل

با توجه به شرکت هواپیمایی حمل کننده و مسیر پروازی متفاوت می باشد. محل قرارگرفتن اجساد در طول مدت پرواز نیز در قسمتی جداگانه از چمدان ها و در فضایی باز می باشد و دما به قدری پایین نگه داشته می شود که از فساد جنازه جلوگیری شود.

در صورتی که با سوالات بیشتری مواجه شدید و یا به راهنمایی در این زمینه نیاز پیدا کردید با کارشناسان شرکت سپهر بار سهند تماس بگیرید.

ارسال جنازه به ایران چگونه انجام می شود؟

راهنمای ارسال جنازه و پیکر متوفی به ایران

دو روش حمل جنازه از دیگر کشورها به ایران

 1. 1. از طریق کشور ایران: یکی از بستگان می تواند با مراجعه به اداره سجلات و احوال شخصیه وزارت امور خارجه در تهران، برای گذاشتن وثیقه اقدام نماید و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران و کشور مبدا نیز بعد از دریافت پاسخ از وزارت امور خارجه، نسبت به انجام کلیه امور مرتبط با حمل جنازه و هماهنگی سازمان ذی¬ربط در کشور مبدا اقدامات لازم را انجام خواهند داد.
 2. 2. روش اقدام در محل: انجام هماهنگی با سازمان مربوطه که شامل پرداخت هزینه جهت حمل جنازه، همچنین تهیه وتکمیل مدارک مشروحه ذیل و ارسال آن به نمایندگی جهت تایید، می باشد.

مدارک لازم برای حمل جسد به ایران :

 • درخواست کتبی بستگان متوفی برای حمل جنازه به کشور و پرداخت هزینه توسط ایشان و یا مجوز کتبی اداره سجلات و احوال شخصیه وزارت امور خارجه
 • اصل شناسنامه و گذرنامه متوفی
 • اصل گواهی فوت متوفی (Sterbeurkunde)
 • اصل مجوز حمل و خروج جنازه از کشور محل فوت متوفی
 • گواهی بهداشتی بودن جنازه (شستشو و ضدعفونی بودن جسد) و بسته بندی استاندارد جسد طبق قوانین بین المللی
 • رونوشت و یا تصویر بارنامه
 • نظریه و گزارش پلیس محلی (در صورت وقوع فوت در اثر تصادف و حوادث غیرمترقبه)
 • اعلام تاریخ و شماره پرواز ( جهت حمل جنازه به ایران ) و نام شرکت هواپیمایی
 • اعلام آدرس؛ شماره تلفن و مشخصات کامل بستگان در ایران

اشتراک گذاری:

نمونه کار

تلفن های تماس سپهر بار

سپهر بار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ارسال بار به خارج از کشور و هزینه‌های آن، با کارشناسان ما تماس بگیرید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *