logo

سپهر بار سهند ؛ شرکت بین المللی حمل بار

مقایسه حمل و نقل هوایی با زمینی و دریایی

مقایسه حمل و نقل هوایی با حمل و نقل زمینی و دریایی

اگر شما قصد ارسال کالا با استفاده از حمل بار هوایی را دارید، اولین چیزی که باید به آن فکر کنید مدت زمان و حجم بار است. حمل بار هوایی یکی از روش‌هایی است که به شما امکان فراهم کردن ایمنی بالا را می ‌دهد و همچنین می ‌توانید به سرعت بار خود را جابجا کنید. اگر تاجر بوده و نیازمند ارسال نمونه کالاهای خود به شرکای خارجی هستید و به هر شکلی نیاز به واردات کالا به صورت هوایی دارید، می ‌توانید از حمل و نقل هوایی بهره ببرید.

در این مقاله قصد داریم به مقایسه حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی بپردازیم تا پایان مطلب با شرکت سپهربار سهند همراه باشید.

حمل و نقل هوایی

حمل بار هوایی یکی از روش‌ های حمل و نقل بین المللی می ‌باشد که برای انتقال محموله‌ ها به سراسر دنیا با استفاده از هواپیما، هلیکوپتر، جت، موشک و هواپیماهای بدون سرنشین صورت می ‌گیرد. به دلیل مزایای بسیار این روش، امروزه حمل بار هوایی خارجی و داخلی طرفداران بسیاری داشته و انتخاب اول بسیاری از افراد برای حمل و نقل می ‌باشد. اگر قصد حمل و یا انتقال یک کالای ارزشمندی را دارید، حمل و نقل هوایی می ‌تواند یکی از روش‌های امن و سریع برای حمل آن ‌ها باشد.

هنگامی که در حین حمل و نقل بار از طریق هواپیما، مشکلاتی مانند گم شدن یا مفقود شدن کالا به وجود بیاید، شرکت‌ های هواپیمایی مسئولیت جبران خسارت را بر عهده می ‌گیرند. هزینه ‌ی حمل بار هوایی بر اساس حجم، وزن و مسیری که باید طی شود، محاسبه می ‌شود. شما تجار و بازرگانان عزیز می ‌توانید از خدمات حمل بین المللی سپهربار سهند برای حمل و نقل بارهای خود استفاده کنید. این خدمات به شما امکان می ‌دهند بارهای خود را با قیمت مناسب و در کوتاه‌ ترین زمان ممکن وارد یا صادر کنید.

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی به عنوان روشی رایج و پرکاربرد برای حمل و نقل بار در نظر گرفته می ‌شود. این روش باربری زمینی را به سه دسته تقسیم می‌ کند:

  • حمل و نقل داخل شهر
  • حمل و نقل جاده‌ای
  • حمل و نقل ریلی

به طور کلی می ‌توان گفت حمل و نقل زمینی یکی از قدیمی ‌ترین و پراستفاده‌ ترین روش‌ها برای جابه‌جایی بار است.

حمل و نقل ریلی هزینه مناسبی دارد که با جمع آوری مدارک مورد نیاز و تحویل بار خود می ‌توانید از آن استفاده کنید. حمل و نقل جاده‌ای نیز اغلب با استفاده از خودروهای سنگین و کامیون‌ ها صورت می‌ گیرد. این خودروها قادرند بارهای سنگین و حجیم را جابجا کنند. همچنین، اتوبوس ‌ها و ون ‌ها برای حمل و نقل مسافران به مسافت ‌های داخلی و برون از شهر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مقایسه حمل و نقل هوایی با زمینی

مقایسه حمل و نقل هوایی با حمل و نقل زمینی

یکی از بهترین مزیت ‌های حمل و نقل هوایی، سرعت بالای آن می باشد. هواپیماها قادرند کوتاه‌ ترین مسیر را طی کنند، در حالی که حمل و نقل زمینی به واسطه شرایط و نوع وسیله متغیر است. در جدول زیر، برخی از مقادیر حمل و نقل هوایی و زمینی را با یکدیگر مقایسه کرده ‌ایم:

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل هوایی

کمیت‌ها

هزینه‌های حمل و نقل به دلیل متغیر بودن قیمت سوخت ثابت نیست ولی نسبت به بار هوایی هزینه کمتری دارد

هزینه حمل و نقل بسیار بالا

هزینه‌

ظرفیت حمل محدود

ظرفیت حمل محدود

ظرفیت حمل

برای مسافت کوتاه توصیه می ‌شود

مناسب برای مسافت‌ های طولانی

از نظر مسافت

برای ساخت جاده‌ ها، وسایل نقلیه و نگهداری آنها نیاز به سرمایه ‌گذاری محدود وجود دارد

از راه های هوایی استفاده می ‌شود و از این رو هزینه زیاد ساخت هواپیما درگیر است. این هزینه‌ها در مقایسه با سایر روش‌ های حمل و نقل زیاد محسوب می شود

هزینه سرمایه گذاری ساخت

به دلیل وجود شرایط بد جاده‌ ها، تصادفات و غیره حمل و نقل زمینی ممکن است با محدودیت سرعت مواجه شود

سریع ترین روش حمل و نقل

مدت زمان تحویل بار

 کامیون، قطار، اتوبوس، جرثقیل و غیره

 هواپیما، جت، هلیکوپتر و غیره

وسایل حمل و نقل

خدمات درب به منزل را ارائه می‌ دهد

خدمات درب به منزل را ارائه نمی ‌دهد

خدمات درب منزل

مالکیت در دست افراد خصوصی و همچنین دولت است

مالکیت آن هم در اختیار بخش خصوصی و هم بخش دولتی است

مالکیت

ایمنی محدودی برای کالاها از آفتاب، باران، باد و غیره فراهم می کند

کالاها به دلیل بسته‌ بندی ویژه ایمن هستند

ایمنی بار

احتمال تصادفات بیشتر به دلیل شرایط نامناسب جاده و سهل انگاری رانندگان است

احتمال تصادف به دلیل تعمیر و نگهداری و خلبانان متخصص کمتر است

حوادث

برای حمل و نقل کالا در مقادیر نسبتاً کمتر برای مسافت کوتاه مناسب است برای حمل و نقل کالاهای سبک وزن، فاسد شدنی و با ارزش به هر نقطه از جهان مناسب است

به صرفه بودن

حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی، یکی از ارکان اصلی تجارت جهانی است و برای انتقال کالاهای حیاتی و بزرگ استفاده می ‌شود. این روش حمل و نقل به دلیل تأثیر قابل توجهی که بر قیمت نهایی کالاها داشته، اهمیت بسیاری دارد و باعث ایجاد رقابت قوی در بازار می ‌شود. در این روش، محدودیتی برای ارسال بارهای حجیم و سنگین وجود ندارد و شما می ‌توانید کالاهایی با ابعاد بزرگ و حجیم را ارسال کنید. همچنین، حمل و نقل دریایی از لحاظ امنیتی بسیار قابل اعتماد است و هزینه ‌های نسبتاً مقرون به صرفه ‌ای دارد. اما عیب اصلی این روش، کند بودن آن است که باعث شده تا تعداد طرفدارانش نسبت به روش‌های دیگر کمتر باشد.

حمل دریایی در همه کشورها موجود نیست و فقط در کشورهایی که دسترسی به آب‌ های آزاد داشته باشند، می ‌توان از این روش حمل و نقل استفاده کرد.

مقایسه حمل و نقل هوایی با دریایی

مقایسه حمل و نقل هوایی با حمل و نقل دریایی

در جدول زیر توضیح خواهیم داد که هر یک از جنبه‌ های فوق بین حمل و نقل دریایی و هوایی چه تفاوتی وجود دارد:

حمل و نقل دریایی حمل و نقل هوایی ویژگی
هزینه حمل و نقل دریایی بسیار ارزان ‌تر از حمل و نقل هوایی است یک حمل و نقل هوایی پرهزینه‌ تر از حمل و نقل دریایی است و اصولاً به خاطر ظرفیت محدود هواپیما، مصرف سوخت بالا هزینه‌ ی حمل را افزایش می دهد هزینه حمل و نقل
حمل و نقل دریایی برای محموله‌ هایی که نیاز به طی کردن مسافت‌های طولانی در اقیانوس‌های وسیع دارند، گزینه‌ ای مناسب است مناسب برای مسافت‌های طولانی مسافت
مدت زمان حمل و نقل سریع و زمان‌های ورود و خروج محموله به صورت برنامه ‌ریزی‌شده صورت می ‌گیرد در حمل و نقل دریایی ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد ولی به خاطر داشته باشید، همه محموله ‌ها مدت زمان رسیدن آن به مقصد مهم نباشد مدت زمان حمل و نقل
حمل و نقل از طریق هواپیما روشی ایمن ‌تر برای محموله‌ها می باشد. این روش کاهش خطرات و آسیب‌های ممکن به محموله را به حداقل می ‌رساند و مطمئن‌ ترین راه برای رساندن آن به مقصد مورد نظر است ایمنی بار بسیار حائز اهمیت است، در صورتی که محموله داخل کانتینر به صورت صحیح بسته ‌بندی نشود، خطرات جدی به محموله وارد می‌ شود، از جمله خطراتی مثل آسیب‌ های فاجعه ‌بار مانند آتش‌ سوزی کشتی، غرق شدن کشتی و یا حتی سرقت دریایی ایمنی بار

منظور از حمل و نقل هوایی چیست؟

به طور کلی، حمل و نقل هوایی با استفاده از انواع وسایل هوایی مانند هواپیماهای مسافربری، باری، هلیکوپتر و سایر وسایل مشابه، جهت انتقال کالاها و مسافران از طریق مسیرهای هوایی به کار گرفته می ‌شود.

حمل و نقل هوایی به چند روش صورت میگیرد؟

حمل بار هوایی با دو روش کارگو و اکسپرس انجام می‌ شود. در حمل بار کارگو، معمولاً بارهای تجاری حمل می ‌شوند، در حالی که در حمل بار فریت، بارهای شخصی نیز قابل ارسال هستند.

چرا حمل و نقل هوایی را انتخاب کنیم؟

اگر قصد جابه‌جایی یک کالایی را دارید که در کمترین زمان و به صورت امن به مقصد خود برسد، حمل بار هوایی ممکن است گزینه ‌ای مناسب برای شما باشد. بهترین گزینه برای این نوع حمل و نقل، شرکت بین المللی سپهربار سهند می باشد.

حمل و نقل هوایی چه کاربردی دارد؟

حمل و نقل هوایی برای کالاهایی که سبک وزن و ارزشمند هستند، نیاز است که به سرعت و با امنیت به مقصد مورد نظر منتقل شوند.

سخن پایانی

حمل و نقل هوایی و دریایی همیشه به عنوان یکی از مهم ترین روش‌های حمل و نقل بین ‌المللی شناخته می ‌شوند. بیشتر حجم کالاهایی که در جهان مبادله می‌ شوند، از طریق این دو روش حمل و نقل انجام می ‌شود و در اینجا ما به مقایسه حمل و نقل زمینی، هوایی و دریایی پرداختیم. حمل و نقل دریایی بهترین گزینه برای حمل کالاهای سنگین و حجیم است، در حالی که حمل هوایی بهترین و سریعترین راه حمل برای کالاهای ارزشمند و کوچکتر می باشد.

لازم به ذکر است که به دلیل پیچیدگی ‌های مراحل حمل و نقل و ترخیص کالا از گمرک، استفاده از تجربه شرکت ‌های معتبر حمل و نقل ضروری است. به همین دلیل، همکاران ما در شرکت بین المللی سپهربار سهند همواره در کنار شما هستند و آماده ارائه خدمات فریت بار، واردات از چین، حمل و نقل کالاهای خطرناک، همچنین ارسال بار از ایران به دیگر نقاط دنیا می ‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *