logo

سپهر بار سهند ؛ شرکت بین المللی حمل بار

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی بهداشت محموله

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی بهداشت محموله

مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهی بهداشت محموله (Health Certificate) متشکل از: مدرک صادر شده توسط مقامات کشور تولید کننده کالا یا خود تولید کننده و تأیید شده توسط مقامات ذی‌ صلاح وزارت بهداشت ایران است. این گواهی نشانگر سلامت و ایمنی محصولات مورد نیاز برای واردات به ایران می باشد؛ از جمله برای مواد غذایی، محصولات آرایشی و بهداشتی و نهایتاً محصولاتی که از مواد پلاستیکی در تولید مواد غذایی استفاده می‌ شود، باید این مجوز اخذ گردد.

دو نوع گواهی بهداشت مورد قبول وزارت بهداشت ایران می باشد:

 1. بر اساس هر محموله وارداتی
 2. به صورت زماندار (یکساله)

در صورت استفاده از روش اول، شماره بچ (Batch No)، تاریخ تولید و انقضاء کالا باید در گواهی بهداشت ذکر شوند. این نوع گواهی بهداشت تنها برای همان محموله وارداتی معتبر است.

گواهی بهداشت باید توسط سفارت ایران در کشور مبدأ هم تایید شده باشد. با توجه به اهمیت فرآورده‌ های غذایی و آشامیدنی در حفظ سلامتی مصرف کنندگان، برای صدور مجوزهای ورود و ترخیص مواد اولیه، نیاز به مجوز بهداشتی وجود دارد.

مجوز ورود (گشایش) یا پروفرما، به معنای تأیید واردات کالا است که در یک پیش فاکتور (Invoice) اظهار می ‌شود. در واقع، این مجوز مرحله اولیه برای ورود کالای مورد نظر به کشور است.

لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی بهداشت محموله

 1. درخواست کتبی از سوی متقاضی صادرات برای صدور گواهی بهداشت محموله ای یا گواهی بهداشت بلند مدت.
 2. تعهدنامه عدم استفاده از مواد اولیه وارداتی با استفاده از ارز حمایتی در تولید محصول به منظور دریافت گواهی بهداشت.
 3. بعد از صادرات، لطفاً اسناد مرتبط با کالا، شامل نام فرآورده، مقدار، تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، سری ساخت و نام تجاری (در صورت وجود) برای هر محموله، مربوط به محموله قبلی، ارائه دهید.
 4. تصویر پروانه بهداشتی تولید (ساخت، صادرات، تولید قراردادی، شناسه نظارت و …) معتبر
 5. برای صدور گواهی بهداشت، لازم است لیست محصولات با مشخصات زیر ارائه شود: تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، سری ساخت، شماره و تاریخ فاکتور، نام فرآورده، وزن، نام تجاری (مطابق با پروانه بهداشتی صادره) یا Packing List. این اسناد باید برای هر محموله صادراتی نشان داده شوند و برای گواهی بهداشت با دوام الزامی هستند.
 6. تکمیل یکی از فرم های مربوطه با توجه به نوع درخواست (محموله ای یا مدت دار)

برای متقاضیان صادرات که شرکت بازرگانی هستند، الزامی است که همه مدارک لازم را به همراه یک معرفی‌ نامه از سوی شرکت تولید کننده، که در سربرگ با مهر و امضاء مدیرعامل می ‌باشد، ارائه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای صدور گواهی فروش آزاد

 • درخواست از سوی تولید کننده ضروری است. در صورتی که متقاضی یک شرکت بازرگانی باشد، ارائه معرفی نامه از سوی تولید کننده در سربرگ شرکت ممهور به مهر و امضاء مدیرعامل الزامی است.
 • تصویر پروانه بهداشتی تولید (شامل ساخت، تولید قراردادی، صادرات، شناسه نظارت و …) که نام و علامت تجاری در آن ذکر شده است، مورد نیاز است.
 • دستورالعمل اجرایی برای صادرکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی جهت صدور گواهی بهداشت و گواهی فروش آزاد.

نحوه صدور مجوز ترخیص

ترخیص کالا یا یک محموله با توجه به نوع کالا، وارد کننده کالا و همچنین مدارک ارائه شده با روش ‌های مختلف صورت می ‌پذیرد:

 1. ترخیص مواد اولیه، با توجه به ثبت منابع تولیدی آنها و داشتن پروانه بهداشتی ورود معتبر، صورت می ‌پذیرد.
 2. برای صحت سنجی، نام کالا، کارخانه تولید کننده و کشور مبدأ باید با اطلاعات موجود در فاکتور و گواهی بهداشت، از همسانی کامل با پروانه بهداشت و بانک اطلاعاتی موجود در سایت سازمان غذا و دارو برخوردار باشد.
 3. برای تولید مواد اولیه، سابقه ای معتبر لازم است که بیشتر از یکسال از تاریخ آخرین نتایج آزمایش ماده اولیه می گذرد و همچنین باید مفاد تبصره بند ۵-۱-۴ را رعایت کند.
 4. صدور مجوز ترخیص و مصرف وابسته به تکمیل بخش مربوط به نتایج آزمایش کالا است (که در جدول پیوست پروانه بهداشتی ورود ذکر شده). مسئولیت انجام آزمایش برروی این مواد اولیه و تایید قابلیت مصرف انسانی آن برعهده صاحب کالا یا مسئول فنی واحد تولید کننده یا خریدار ماده اولیه است که در متن مجوز ترخیص و مصرف منعکس می‌ شود.
 5. با توجه به بند ذکر شده در ذیل، برای تمدید پروانه بهداشتی ورود شرکت وارد کننده باید حداکثر ۳ ماه قبل از انقضای اعتبار پروانه، اقدام نماید. در غیر اینصورت، مجوز واردات در طی مدت تمدید صادر نخواهد شد.

سخن پایانی

محصولاتی که دارای پروانه ساخت معتبر هستند، با استناد به این پروانه در صورت تأیید شرایط بهداشتی آنها گواهی بهداشت از اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی دریافت خواهند کرد. با این حال، گاهی نیز در صورت لزوم از این محصولات نمونه ‌برداری صورت می ‌گیرد. محصولاتی که به صورت سنتی تولید می‌ شوند و فاقد پروانه‌ های بهداشتی هستند، پس از بازدید از محموله و تأیید آزمایشگاه گواهی بهداشت برای آنها صادر خواهد شد.

برای تمامی این محصولات، اخذ مجوز بهداشت الزامی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شرکت سپهر بار سهند تماس حاصل نمایید. همچنین این شرکت خدمات فریت بار به ترکیه، فریت بار به قطر، فریت بار به چین و… را نیز ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *