logo

سپهر بار سهند ؛ شرکت بین المللی حمل بار

آزمایش تیتر هاری چیست؟

آزمایش تیتر هاری چیست و چگونه انجام می شود؟

اگر قصد دارید که حیوان خانگی خود را به خارج از کشور ببرید، بایستی قوانین آن کشور را بدانید و رعایت کنید. بسیاری از کشورها برای ورود حیوان خانگی شما به آزمایش تیتر هاری نیاز دارند که به آن تست تیتر آنتی بادی خنثی کننده هاری (RNAT) نیز گفته می شود. برای آشنایی با این نوع آزمایش، روند آن و هزینه های مربوطه تا آخر این مقاله همراه سپهر بار سهند باشید.

آزمایش تیتر هاری، گام مهمی در فرایند ارسال و حمل حیوانات خانگی در سفرهای بین المللی است و بسیار مهم است که این آزمایش در زمان توصیه شده توسط یک آزمایشگاه مجاز انجام شود. برخی از کشورها حتی اگر حیوان خانگی شما واکسینه شده باشد اجازه ورود به کشور را نمی دهند مگر این که نتیجه آزمایش تیتر هاری رضایت بخش باشد.

آزمایش تیتر هاری چیست؟

آزمایش تیتر هاری که به عنوان آزمایش تیتر آنتی بادی خنثی کننده هاری نیز شناخته می شود، وجود آنتی بادی که هاری را در خون حیوان خانگی شما خنثی می کند را بررسی می کند. وجود آنتی بادی در مقادیر کافی نشان می دهد که حیوان خانگی واکسینه شده است و نسبت به هاری مصون است. این آزمایش اثربخشی واکسن هاری را روی حیوان خانگی شما اندازه گیری می کند.

آزمایش تیتر هاری چگونه انجام می شود؟

آزمایش تیتر هاری معمولاً 30 روز پس از تزریق واکسن هاری انجام می شود. گاهی اوقات آزمایش زودتر انجام می شود، اما 30 روز، دوره انتظار توصیه شده برای تشکیل آنتی بادی است. قبل از واکسیناسیون و انجام آزمایش تیتر هاری، مطمئن شوید که حیوان خانگی شما میکروچیپ شده است.

دامپزشک شما از حیوان خانگی شما خون می گیرد و آن را به آزمایشگاه های مجاز می فرستد تا سطح آنتی بادی در نمونه را آزمایش کند. حدود 40 آزمایشگاه در دنیا مجاز به انجام این آزمایش برای مقاصد سفرهای بین المللی هستند. شرکت سپهر بار سهند می تواند در جمع آوری و ارسال نمونه به شما کمک کند تا در سریع ترین زمان ممکن این آزمایش را انجام دهید. سپس آزمایشگاه نمونه را بر روی سلول های آلوده آزمایش می کند تا ارزش آنتی بادی های خنثی کننده هاری را در حیوان خانگی شما را بسنجد.

 

برای ورود حیوان خانگی شما به اکثر کشورها به سطح IU/ml 0.5 یا بیشتر نیاز است تا ثابت کنند که حیوان خانگی شما به اندازه کافی در برابر هاری واکسینه شده است. گاهی اوقات، درصد کمی از حیوانات خانگی در آزمایش تیتر هاری شکست می خورند. در چنین مواردی، می توانید به حیوان خانگی خود واکسن تقویتی تزریق کنید و نمونه را برای آزمایش دوم که 14 تا 28 روز بعد از تزریق است ارسال کنید.

کشورهای مختلف مقررات متفاوتی برای سفر ارسال حیوانات خانگی دارند پس توصیه می شود حداقل فاصله زمانی بین واکسیناسیون و نمونه گیری خون در کشور مقصد را بررسی کنید. همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد بازه زمانی بین واکسیناسیون و نمونه گیری می توانید با مشاورین سپهر بار سهند تماس بگیرید.

چرا تست تیتر هاری برای سفر حیوانات خانگی مهم است؟

اگر حیوان خانگی شما از کشوری که در آن هاری شایع است، به کشوری که عاری از هاری است سفر می کند، آزمایش RNAT نشان می دهد که حیوان خانگی شما به اندازه کافی در برابر هاری مصون است. این آزمایش برای برای محافظت از حیوانات محلی در برابر هاری است.  همچنین در برخی از کشورها حیوان خانگی شما باید برای چند روز قرنطینه شود.

 

آیا حیوان خانگی من برای ارسال به دیگر کشورها نیاز به آزمایش تیتر هاری دارد؟

ارسال پت به استرالیا، ارسال پت به نیوزیلند، ارسال پت سنگاپور، ارسال پت ژاپن و هنگ کنگ به آزمایش RNAT به عنوان بخشی از مقررات واردات حیوانات خانگی نیاز دارند. اما اگر حیوان خانگی شما به اتحادیه اروپا سفر می کند، آزمایش تیتر هاری را می توان تنها یک بار برای همیشه انجام داد و تا زمانی که واکسیناسیون هاری در حال انجام باشد، نتایج معتبر است. با این حال، در کشورهایی مانند استرالیا، نتایج تیتر هاری فقط برای یک دوره زمانی خاص معتبر است.

 

روش انجام آزمایش تیتر هاری به چه صورت است؟

در ابتدا از حیوان خانگی یک نمونه خون می گیرند و سپس آن را به یک آزمایشگاه معتبر می فرستند، پس از آن آزمایشگاه خون را رقیق می کند و در آخر آزمایشگاه پس از انجام آزمایش های لازم بر روی نمونه خون، تست را تایید یا رد می کند.

 

هزینه انجام آزمایش تیتر هاری چه قدر است؟

به صورت کلی نمی توان مبلغ دقیقی را برای این آزمایش تعیین کرد چرا که هزینه این آزمایش برای هر حیوان و هر نژاد متفاوت است، معمولا هزینه انجام این آزمایش بین 40 تا 200 دلار است اما شما می توانید با تماس به مشاورین شرکت سپهر بار سهند از هزینه دقیق این نوع آزمایش مطلع شوید.

 

زمان ارسال نتایج تیتر هاری چه قدر است؟

پروسه آزمایش تیتر هاری کمی زمان بر است و ممکن است این پروسه بین 1 تا 3 هفته طول بکشد. پیشنهاد میکنیم برای اطلاع یافتن از زمان دقیق جواب آزمایش هاری با مشاورین سپهر بار سهند تماس حاصل فرمایید.

 

برای انجام آزمایش تیتر هاری چه مقدار خون لازم است؟

برای انجام آزمایش تست هاری به یک میلی گرم خون نیاز می باشد.

 

چند روز پس از واکسن می توان آزمایش تیتر هاری را انجام داد؟

این آزمایش نباید 6 تا 8 هفته پس از واکسیناسیون گرفته شود.

 

سخن پایانی

حمل و نقل بین المللی حیوانات خانگی یک فرآیند پیچیده با قوانین و مقررات دقیق است که با توجه به هر کشوری تغییر می کند. جابجایی حیوان خانگی می تواند طاقت فرسا و استرس زا باشد و توصیه می شود از خدمات یک شرکت معتبر مسافرتی حرفه ای چون سپهر بار سهند استفاده کنید، زیرا آژانس حمل و نقل سپهر بار سهند از کلیه قوانین و مقررات سفر بین المللی حیوانات خانگی آگاه است و می تواند به آسانی و بدون استرس به این جابجایی کمک کند. همچنین اگر قصد دارید با سگ یا گربه خانگی خود به کشور دیگری نقل مکان کنید، با تیم متخصص سپهر بار سهند تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *