logo

SEPEHRBAR SAHAND AIR CARGO CO

IRU چیست؟

IRU

IRU What is?

اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU – INTERNATIONAL ROAD TRANSPORT UNION) در تاریخ ۲۳ مارس ۱۹۴۸ در شهر ژنو تأسیس شد. هدف اصلی این اتحادیه، تسهیل تجارت و حمل و نقل جاده ای بین المللی بوده است. علاوه بر این، اتحادیه هدف داشته است تا در جابجایی مسافران و حمایت از توسعه پایدار در سراسر جهان نقش موثری را ایفا کند. در تاریخ تأسیس خود، تلاش کرده تا با همکاری با دولت ها و صنعتگران مربوطه، بهبودی در بخش حمل و نقل جاده ای بین المللی را به ارمغان بیاورد و قوانین و مقررات یکپارچه ای در این زمینه ایجاد نماید.

همچنین، امکانات فنی و علمی را جهت افزایش امنیت و کارآمدی حمل و نقل جاده ای در سطح بین المللی توسعه داده است. در ۷۰ سال گذشته، اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای در ارتقاء صنعت حمل و نقل جاده ای و بهبود شرایط زندگی و کار مربوط به این صنعت تلاش بی وقفه ای داشته است.

در ابتدا، اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) به خاطر مسائل خاص اروپا تشکیل شده بود، اما به عنوان نماینده حمل و نقل جاده ای تنها سازمان بین المللی شناخته شد و سازمان های بین المللی از آن خواستند تجربیات خود را با سایر کشورهای جهان به اشتراک بگذارد. از هدف‌های اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای، افزایش رشد اقتصادی در بیش از ۱۰۰ کشور و حمایت از اپراتورهای حمل و نقل جاده ای دنیا است.

در حال حاضر، اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای ایرو (IRU) شامل حدود ۱۵۲ عضو است که جمهوری اسلامی ایران نیز جزو این عضویت هاست. اعضای این اتحادیه به دو دسته فعال و وابسته تقسیم می ‌شوند. عضویت فعال شامل: فدراسیون‌ های ملی حمل و نقل جاده ای، عضویت وابسته شامل: شرکت‌ها، گروه‌ها و افرادی است که علاقه ‌مند به فعالیت‌های اتحادیه هستند.

اعضای فعال این تشکل شامل ۱۰۴ عضو هستند که شامل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران می‌ شود. همچنین، بخشی از این اعضا تحت عضویت شرکت ‌های بین ‌المللی نظیر ولوو و اسکانیای سوئد هستند که تعداد آنها ۴۸ نفر است.

تاریخچه  IRU

پس از پایان جنگ جهانی دوم، اقتصاد اروپا دوباره به رونق خود بازگشت و حجم مبادلات تجاری آن به طور قابل توجهی افزایش یافت. در این شرایط، حمل و نقل به خصوص حمل و نقل بین ‌المللی نقش حساس و مهمی در ایجاد ارتباط نزدیک بین کشورها ایفا می‌کردند. در چنین اوضاعی نیاز به یک سازمان بین المللی که بتواند کلیه موسسات و شرکت های حمل و نقل بین المللی جاده ای را گرد خود جمع کند، بیشتر احساس می شد.

به دلیل این حس و نیاز، فدراسیون حمل و نقل جاده ای مسافری و باری از هشت کشور اروپایی یعنی سوئد، دانمارک، نروژ، هلند، بلژیک، فرانسه، انگلستان، سوئیس و با تلاش خوب و بی دریغ افرادی مانند دکتر “اف ارنست اسپات” از هلند، آقای “پرـ ای اریکسون” از سوئد و آقای “کلودلبلان” از فرانسه، اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای در تاریخ 23 مارس 1948 در ژنو تشکیل شد.

اهداف اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU)

اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) اهداف متعددی را دنبال می کند، این اهداف شامل:

 1. دفاع از منافع حمل و نقل جاده ای بر پایه سیاست های مشترک مورد توافق مؤسسات عضو اتحادیه
 2. همکاری با سازمان‌های بین ‌المللی مانند سازمان ملل متحد، همچنین همکاری با سازمان‌های دولتی مانند کنفرانس وزیران حمل و نقل اروپا و جامعه اقتصادی اروپا
 3. با ایجاد دفترچه TIR، تشریفات گمرکی را کاهش داده است.
 4. تهیه اسناد مورد لزوم در حمل و نقل جاده ای از جمله CMR
 5. ایجاد شبکه های همکاری در زمینه برقراری خدماتی چون تعمیرات اضطراری، تدارک وسیله نقلیه و یا راننده جانشین، محل اسکان موقت و در صورت نیاز بستری کردن مسافرین و رانندگان صدمه دیده.
 6. کاهش هزینه های حمل و نقل و از بین بردن مالیات مضاعف
 7. برقراری تسهیلات بیشتر در ارتباط با صدور مجوزهای بین المللی حمل و نقل جاده ای که توسط دولت صادر می شود.
 8. هماهنگی بین اعضای و کارکنان خود و تشویق پرسنل کارآمد از طریق دادن جوایزی چون دیپلم افتخار به بهترین راننده و جایزه بزرگ افتخار به راننده‌ای که کار شجاعانه و استثنایی در راه اجرای عملیات حمل و نقل جاده‌ای انجام می‌دهد.

IRU چیست؟

تشکیلات سازمانی اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU)

اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) شامل پنج بخش است:
 1. مجمع عمومی یا شورای مدیریت: بالاترین مرجع اتحادیه است و مسئولیت‌ های اصلی آن شامل تعیین سیاست‌های کلی اتحادیه، تصمیم ‌گیری درباره تمامی فعالیت‌ هایی که در صلاحیت آن قرار می‌ گیرند، پذیرش یا رد تقاضای عضویت و انتخاب اعضای هیأت مدیره است. این شورا از سه بخش تشکیل شده:
 • حمل و نقل تجاری مسافر
 • حمل و نقل تجاری کالا
 • حمل و نقل شخصی یا غیر تجاری کالا و مسافر
 1. هیأت مدیره: که عضو اجرایی شورا است و متشکل از یک مدیرعامل و هشت عضو هیأت مدیره می باشد و وظیفه آن نظارت بر مدیریت اتحادیه است.
 2. دبیرخانه: که محل این تصمیمات در ژنو بوده و مجری تصمیمات متخذه از سوی مدیرعامل، شورا و همه امور دیگر مدیریت و او وظیفه معرفی اتحادیه و برقراری ارتباط با اعضا و حفظ ارتباط با سازمان‌های بین‌ المللی دیگر را نیز بر عهده دارد.
 3. کمیته های هفتگانه مشورتی: اتحادیه دارای هفت کمیته است که به عنوان مراجع مشورتی در زمینه های مختلف فعالیت می کنند:
 • فنی
 • حقوقی
 • مالی
 • مسائل گمرکی
 • روابط کاری
 • اساسنامه
 • ایمنی جاده ای
 1. کمیته های سه گانه ارتباطی: اتحادیه برای برقراری ارتباط با جوامع اروپایی، سه کمیته در بروکسل ایجاد کرده است که عبارتند از:
 • کمیته ارتباط برای حمل و نقل حرفه ای مسافر
 • کمیته ارتباط برای حمل و نقل حرفه ای کالا
 • کمیته ارتباط برای حمل و نقل به حساب شخصی

final word

در این مقاله به مفهوم اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای که یکی از مهم ‌ترین اتحادیه ها در بیشتر کشورها است، پرداختیم. همچنین تاریخچه ایرو، وظایف IRU و… را بررسی کردیم. جهت مشاهده سایر مقالات و اخبار در حوزه حمل و نقل با شرکت حمل بار هوایی Sepehrbar Sahand همراه باشید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *