امروز پنج شنبه 13 بهمن 1401

خدمات حمل بار بین المللی

یکشنبه 30 تیر 1398
     بازدید: 2643
    

ارسال انواع  بار به تمام کشورهای خارجی ، یکی از انواع  خدمات باربری است که توسط خدمات بار هوایی سپهر بار سهند و برای آن دسته از افرادی که تصمیم دارند  بار به کشورهای خارجی ارسال کنند، صورت می گیرد. این خدمات باربری  به دو گروه کلی  تقسیم بندی می شوند:

کارگو « cargo »

فریت بار « freight »

سوالیاتی که در ذهن شما بوجود می آید،

1.  کارگو چیست؟ 

2.  فریت بار چیست؟

3. تفاوت این دو گروه خدمات حمل بار به سایر نقاط دنیا از ئنیا چیست؟

4. نحوه ارسال بارهایی که انتقال آنها با چمدان میسر نیست به کشورهای خارجی چگونه انجام می شود؟

 نکته اصلی و مشترک این دو خدمات  ارسال بار به خارج از کشور است. اما خدمات کارگو و فریت بار با یکدیگر تفاوت دارند:

 خدمات ارسال بار هوایی، زمینی، دریایی و بین المللی

 

کارگو:

کارگو خدمات بسته بندی و ارسال بار هوایی، زمینی و دریایی (شامل کالاها و اجناس) به خارج از کشور برای بازرگانان و تجار است.

 

فریت بار:

فریت بار خدمات بسته بندی و ارسال بار به خارج از کشور برای افرادی است که تصمیم ارسال وسایل و اثاثیه منزل خود به کشورهای دیگر را دارند.

در واقع فریت بار برای اشخاص حقیقی صورت می گیرد که قصد اسباب کشی به خارج از کشور و ارسال وسایل زندگی خود (یعنی لوازم منزل) دارند. تصور کنید که فردی قصد مهاجرت به یکی از کشورهای اروپایی - برای مثال آلمان - را دارد. این فرد می تواند بخش یا تمام وسایل و لوازم زندگی خود را (مانند لوازم صوتی تصویری، لوازم آشپزخانه، لوازم شخصی، فرش و قالی، حتی مبلمان و میز و صندلی و غیره) را به آلمان و محل جدید زندگی خود بفرستد. به عبارت بهتر اقدام به ارسال بار به آلمان کند.

در این زمینه فرد مورد نظر باید جهت خدمات فریب بار به آلمان اقدام کند. به این ترتیب پس از تماس با شرکتهایی که خدمات فریت بار به اروپا را انجام می دهند، خدمات زیر برای وی انجام خواهد شد:

• بسته بندی وسایل و اثاثیه

• ارسال بار به فرودگاه و سپس به مقصد

خدمات فریت بار امروزه توسط بسیاری از شرکتها از جمله شرکت خدمات بار هوایی، زمینی و دریایی سپهر بار سهند در شیراز انجام می شود. البته معمولا جهت استفاده از این خدمات، چند روز پیش از پرواز مورد نظر انجام می شود. مثلا اگر قصد ارسال بار به سوئد را دارید، باید ضمن هماهنگی های اولیه، چند روز قبل از پرواز اقدام به هماهنگی های اولیه و فریت بار جهت ارسال به کشور سوئد کنید. البته مشاورین خدمات بار هوایی سپهر بار سهند، راهنمایی های لازم را به شما ارائه خواهند داد و جای نگرانی نیست.

اما خدمات کارگو در حقیقت آماده سازی و ارسال بار و کالاهای تجار و بازرگانانی است که به منظور واردات یا صادرات کالا اقدام به رزرو این خدمات می کنند. خدمات کارگو شامل طیف وسیعی از انواع کالاها و اجناس می شود. از حیوانات زنده تا قطعات خودرو و یا از کتاب و لوازم تحریر تا لوازم ساختمانی و... بطور خلاصه هر کالا و جنسی که در بازار مشاهده می کنید (چه ساخت داخل کشور و یا خارج از کشور) قابلیت ارسال با استفاده از خدمات کارگو را دارند. امروزه کارگو بخش مهمی از خدمات حمل بار به خارج از کشور را تشکیل می دهد. این امر نه تنها در مورد ایران بلکه در مورد بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز صدق می کند. چرا که کسانی که به امور تجارت و خرید و فروش اجناس از کشورهای دیگر مشغولند، از طرق مختلف کالاها و اجناس مورد نظر خود را از کشور صادر و یا به آن وارد می کنند.

اما خدمات حمل بار به خارج از کشور در حالت کلی از سه طریق صورت می گیرد:

حمل بار هوایی

حمل بار زمینی

حمل بار دریایی

در واقع هم فریت بار و هم کارگو می توانند از هر یک از سه طریق نام برده انجام شوند. اما تفاوت هایی در این میان وجود دارند.

 

حمل بار به خارج از کشور از طریق هوایی:

خدمات هوایی کارگو یا حمل بار تجاری بصورت هوایی، با استفاده از هواپیماهای باری بزرگ و مخصوصی صورت می گیرد. از جمله هواپیماهای آنتونوف و ایلیوشین که در سطح جهان امروزه مورد استفاده قرار می گیرند و دارای ایمنی پرواز بالا و همچنین ظرفیت بالایی جهت حمل و نقل بار بین کشورهای مختلف جهان را دارند.

اما خدمات فریت بار برای مسافرانی که می خواهند لوازم زندگی خود را به کشورهای دیگر ارسال کنند، معمولا از طریق هواپیماهای مسافربری صورت می گیرد.

حمل بار از طریق هوایی معمولا به عنوان پر طرفدارترین و به صرفه ترین شیوه حمل بار به خارج از کشور شناخته می شود.

 

حمل بار به خارج از کشور از طریق زمینی:

این شیوه معمولا جهت ارسال بار به کشورهای همسایه ایران مانند ترکیه، ارمنستان، عراق و غیره صورت می گیرد. به این ترتیب تجاری و یا مسافرانی که قصد استفاده از خدمات حمل بار به خارج را دارند، می توانند با پرداخت هزینه های مربوطه از این خدمات بهره مند شوند.

اما در نظر داشته باشید که جهت خدمات کارگو زمینی و حمل بار و اثاثیه مسافران از این طریق نیاز به پرداخت کلیه هزینه های کامیون و یا تریلی های باری است. لذا چنانچه حجم بار و یا اجناس شما چندان زیاد نیست و از طرف دیگر جهت ارسال بار به کشور مقصد عجله دارید، این روش گزینه مناسبی نیست و ارسال بار هوایی به صرفه تر و سریع تر است.

 

حمل بار به خارج از کشور از طریق دریایی:

این روش می تواند جهت حمل بار مسافران و یا خدمات کارگو مورد استفاده قرار گیرد. در این روش اجناس و یا بار مسافران و یا بازرگانان (تجار و یا شرکتهای تجاری و بازرگانی) بسته بندی و آماده حمل شده و از طریق کانتینرهای مخصوص و سپس کشتی های باری به کشور مقصد ارسال می شوند.

امروزه بسیاری از اشخاص حقیقی و یا حقوقی که قصد ارسال بار به خارج از ایران را دارند روش اول یعنی ارسال بار هوایی را انتخاب می کنند. اما روش های دیگر نیز برای برخی افراد یا شرکتها می تواند گزینه مناسبی باشد. به ویژه اشخاصی که وسایل و بارهای حجیم و سنگین زیادی - مانند مبلمان، کمدهای بزرگ و یا میزهای نهارخوری بزرگ - دارند.

هزینه باربری به خارج از کشور:

قیمت و هزینه حمل بار دریایی، هوایی و زمینی به خارج از کشور بستگی به چند عامل تعیین کننده در محاسبه و ارزیابی آن دارد. از جمله:

• نوع و روش باربری به خارج از کشور (هوایی، زمینی و یا دریایی)

• حجم و مقدار اجناس و یا کالاها

• نوع اجناس

• نرخ های پایه شرکتهای کارگو

هزینه حمل و نقل وسایل و اثاثیه یا کالاهایی که از طریق خدمات باربری و حمل بار به خارج از کشور ارسال می شوند، بر اساس واحد کیلوگرم محاسبه می گردد. جهت استعلام قیمت خدمات حمل بار به کشورهای خارجی (آسیا، اروپا و یا سایر مناطق جهان) می توانید با خدمات بار هوایی سپهر بار سهند در شیراز تماس و مشاوره رایگان بگیرید.