امروز سه شنبه 1 تیر 1400
حمل نقل هوایی به عمان
جمعه 28 تیر 1398
     بازدید: 903
    

شرکت سپهر بار سهند، ارائه دهنده خدمات بار هوایی در تلاش است با ارائه گزارشات و اطلاعات از میزان صادرات و موقعیت سایر کشور ها خدمت شما هموطنان عزیز، گامی درجهت افزایش صادرات و توسعه اقتصاد بردارد. شما عزیزان میتوانید جهت دریافت اطلاعت بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

کشور عمان

عمان با نام رسمی سلطان نشین عمان ( سلطنـت عمان) کشوری پادشاهی در شرق شبه جزیره عربستان است.پایتخت این کشور مسقط می باشد. این کشور از شرق به اقیانوس هند، از شمال به دریای عمان منتهی می شود، از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی و عمارات متحده عربی مرز زمینی و با ایران مرز دریایی دارد.

 

فرودگاه بین المللی مسقط (Muscat International Airport) اصلی ترین فرودگاه کشور عمان است و سالانه 20 میلیون مسافر در آن جا به جا می شوند. ایرلاین اصلی کشور عمان ، عمان ایر(OMAN AIR) و امروزه در این فرودگاه ایرلاین های معروف دیگری چون ایر عربیا، امارات، الاتحاد، کاال ام، اجیپت ایر، قطر ایرویز، ترکیش، سوئیس اینترنشنال ایرلاینز و ... پرواز های منظمی است (که البته ویروس کرونا این مسئله را تحت شعاع قرار داده است).

 

ویژگی‌های جمعیت‌شناختی، فرهنگی و اجتماعی 

برای صادرات به هر کشوری نیاز است تا شناخت دقیقی از مشخصات جمعیتی و مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی‌ آن داشت.

عمان همانند دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشور نسبتا کوچکی با ساختار جمعیتی تقریبا یکسان است. جدول زیر اطلاعات خوبی در این خصوص به شما ارائه می‌دهد.

اقتصاد عمان به روایت آمار 

برای آنکه بتوانیم گام‌های تجارت با عمان را به درستی برداریم، باید ابتدا شناخت جامعی در خصوص اقتصاد آن داشته باشیم. اقتصاد عمان به صورت کلی متاثر از سوخت‌های فسیلی خصوصا نفت است.

البته میزان نفت عمان به اندازه سایر کشورهای همسایه خود و کشورهای عربی خلیج فارس نیست. کشاورزی و معادن در کنار صنعت ماهیگیری از جمله موراد دیگری هستند که اقتصاد عمان بیشتر بر آنها تکیه دارد.

ما در جدول زیر سعی کرده‌ایم مهم‌ترین اطلاعات مربوط به شاخص‌های اقتصاد این کشور را در سال 2019 به روایت سازمان‌های مهم بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان بین‌المللی کار و سازمان تجارت جهانی بررسی کنیم. 

عمان با کدام کشورهای جهان شریک تجاری است؟ 

دسترسی به آبهای آزاد و بین‌المللی باعث شده تا کشور عمان موقعیت بسیار استثنایی برای تجارت با سایر کشورها داشته باشد.

به طور کل یکی از ویژگی‌های اصلی کشورهای خلیج فارس این است که حجم تجارت بالایی نسبت به سایر کشورهای دیگر داشته و به نوعی مرکزی برای فعالیت و حضور تجار و شرکت‌های بازرگانی کشورهای مختلف هستند.

مهم‌ترین مقاصد صادراتی کالاهای عمان کدام کشورها هستند؟ 

چین را می‌توان بزرگترین شریک تجاری این کشور در کنار برخی کشورهای جنوب شرق آسیا دانست. به طوری که در بحث صادرات با اختلاف بسیار زیادی، در صدر مقاصد کالاهای عمان قرار گرفته است. 

آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) نشان می‌دهد که در سال 2018 چین به تنهایی مقصد 43.9 درصد از کالاهای صادراتی عمان بوده است.

براساس آمارهای این سازمان، بعد از چین به ترتیب ژاپن با حدود 7 درصد، چین تایپه با حدود 5 درصد و برخی کشورهای دیگر مانند عربستان، آفریقای جنوبی و کره جنوبی در لیست مهم‌ترین مقاصد کالاهای صادراتی عمان قرار دارند.

در این لیست جایی نامی از ایران وجود ندارد. 

 

بیشترین واردات عمان از کدام کشورها است؟

آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) نشان می‌دهد که باز هم چین مهم‌ترین شریک تجاری عمان در بحث واردات بوده است. البته این بار درصد اختلاف آن بسیار کمتر از کالاهای صادراتی عمان به این کشور است. 

براساس روایت سازمان تجارت جهانی (WTO) حدود 8.45 درصد از واردات عمان از کشور چین وارد می‌شود.

 براساس آمارها غیر از چین به ترتیب کشورهای آمریکا با 7.10، هند با 6.72، ژاپن با 5.96 در صدر مهم‌ترین کشورهای صادرکننده کالا به عمان قرار گرفته‌اند.

با این حال، کشورهایی همچون عربستان سعودی، ایتالیا و برخی کشورهای دیگر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

لیست مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان 

همسایه جنوبی ایران به لحاظ صنعتی چندان قوی نبوده و به همین دلیل بخش قابل‌توجهی از کالاهای وارداتی آن را قطعات و ماشین‌آلات صنعتی تشکیل می‌دهند.

با این حال، عمان برخی نیازهای وارداتی دیگر نیز دارد. ما براساس آمارهای سازمان تجارت جهانی مهم‌ترین لیست کالاهای وارداتی عمان در چند سال اخیر را به ترتیب فهرست کرده‌ایم. 

  • 1: ماشین‌آلات، وسایل مکانیکی، دیگ‌های بخار و قطعات آنها
  • 2: تجهیزات و وسایل برقی، وسایل صوتی و تصویری و لوازم جانبی آنها
  • 3: سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، روغن‌های معدنی، قیر، محصولات معدنی مختلف.
  • 4: مروارید، انواع مختلف سنگ‌های قیمتی و معدنی، فلزات گران‌بها، جواهرات و سکه
  • 5: محصولات فولادی و آهن 
  • 6: مواد شیمیایی آلی
  • 7: پلاستیک و محصولات مختلف پلاستیکی
  • 8: کشتی، قایق و سازه‌های شناور  
  • 9: محصولات لبنی، تخم‌ پرندگان، عسل، گوشت 
  • 10: صنایع دستی و انواع مبلمان 

 

 

 منبع: الوبیزنس