امروز پنج شنبه 7 مهر 1401

حمل حیوانات خانگی


امروزه حمل حیوانات زنده از قبیل حیوانات خانگی مانند گربه یا سگ و همچنین انواع پرنده ها یکی از دغدغه های مسافران برای سفر می باشد. برخی شرکت های هوایی سختگیری خاصی برای ورود حیوان به کابین نشان نمیدهند اما اکثر شرکت های هوایی اروپایی قوانین خاصی را برای حمل حیوان زنده دارند.

حمل حیوان زنده به دو طریق اجام می پذیرد:

  • 1) حمل با همراه (AVIH کد ) 

هنگام رزرو بلیط هواپیما خودتان می توانید درخواست حمل حیوان خانگی خود را نیز ثبت کنید. در این مرحله به شما یک کد داده می شود که برای حمل حیوان شماست. در این روش شما برای حیوان خانگیتان بلیط می گیرید اما این به معنی حمل آن به کابین نیست و شما باید در فرودگاه حیوان خود را به بخش بار تحویل دهید.

در این روش حیوان شما مانند مابقی چمدان هایتان در پایانه مسافری پذیرش شده و با همان پرواز به مقصد ارسال میگردد و میتوانید در مقصد آن را به راحتی تحویل بگیرید. حداکثر 2 قلاده سگ یا 2 قلاده گربه و یا تا 10 پرنده می توانید با خود حمل کنید. اما این روش در برخی کشورها از قبیل انگلیس و عمام امکانپذیر نمیباشد لذا راه دوم را درپیش بگیرید.

  • 2) حمل بدون همراه (CARGO)

اگر به هر علتی مسافر نتواند حیوان خود را با خود ببرد، آن را از این طریق بارنامه کرده و ارسال میکند. در مقصد نیز فردی که نام مشخصات وی در بارنامه ذکر شده است، می تواند بار را تحویل بگیرد.

محل قرارگیری حیوانات در هر دو روش در قسمت بار حواپیما می باشد که البته دمای آن قابل تنظیم بوده و سیستم تهویه را نیز داراست.

- قبل از شروع سفر حیوان خود با هواپیما، شما می بایست از کامل بودن اسناد پزشکی و مدارک ضروری اطمینان حاصل کنید. شناسنامه، مدارک واکسیناسیون، پزشکی و قرنطینه بسیار مهم می باشند.

- مشخصات فرد تحویل گیرنده حیوان در فرودگاه مقصد می بایست در بارنامه درج شود تا در هنگام رسیدن بار به مقصد با وی تماس گرفته شود.

- نام کامل، آدرس، تلفن منزل و همراه شخص ارسال کننده و همچنین شخص گیرنده می بایست روی قفس ذکر شود.

- دستور العمل نگهداری و مراقبت از حیوان می بایست به قفس نصب شود.

- لازم است کلیه مدارک مستندات پزشکی حیوان نیز به همراه قفس ارسال شود.

- اصل گواهی معتبر دامپزشکی بین المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدأ (یا مقصد) و تأیید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه که در مسیرهای داخلی الزامی نیست از جمله این مستندات می باشند.

 

نکات مهم درباره سفر هوایی با حیوانات خانگی

  • قفس مناسب حیوان خود را از قبل تهیه کنید تا حیوان خانگیتان به آن عادت کند.
  • ساعت و روز پروازتان را طوری در نظر بگیرید که شرایط آب و هوایی بهتر باشد.
  • قوانین مرتبط به ایرلاینی که از آن بلیط تهیه کرده اید را از قبل مطالعه نمایید. چون قوانین ایرلاین های مختلف در مورد حمل حیوانات خانگی در پرواز متفاوت است.
  • شما اجازه استفاده از قلاده برای حیوانتان در طول پرواز در قفس را ندارید.
  • قفس حیوان دارای منافذ مناسب برای تهویه هوا و تنفس باشد. قفس دارای قفل باشد و چرخدار نباشد.
  • ابعاد مناسب برای قفس در نظر بگیرید.

پیشنهاد میکنیم در طول سفر به حیوان خود داروی آرام بخش ندهید زیرا در ارتفاعات بالا می تواند برای حیوان خطر جدی داشته باشد.البته تاثیر این دارو بیشتر در حیوانات پیر یا دارای بیماری ممکن است منفی باشد.داروهای گیاهی آرام بخش مخصوص حیوانتان به آن کمک میکند تا از پس استرس سفر بر بیاید.
حیواناتی که سن بالای دارند و یا بیماری قلبی دارند را از سفر با هواپیما دور نگه دارید.
در باکس حیوانتان کمی آب قرار بدهید البته به گوشه ای از باکس بچسبانید.
قبل از پرواز به حیوان خود غذا ندهید.تکان های هواپیما باعث تهوع حیوان شما میشود.بهتر این است روز قبل حیوان خود را سیر کرده و در روز پرواز فقط اجازه خوردن آب به آن دهید.
پیشنهاد میکنیم یکی از لباس هایتان که بوی تن شما را میدهد در باکس حیوان قرار دهید تا حیوان کمتر دچارت ترس شود.
در مسیر های طولانی میتوانید از اسپری هایی که آرامش بخش حیوانات مانند سگ یا گربه است را داخل باکس حیوان بزنید.

قبل از به همراه داشتن حیوان خانگیتان در سفر با هواپیما با حتما ایرلاین مورد نظر تماس گرفته و از قوانین حمل حیوانات مربوط به آن ایرلاین باخبر شوید.