logo

سپهر بار سهند ؛ شرکت بین المللی حمل بار

کاپوتاژ چیست

کاپوتاژ چیست؟

کاپوتاژ یا کران بری واژه ای است که از زبان فرانسوی گرفته شده و زمانی استفاده می شود که بخواهید کالایی را از گمرک یک کشور به گمرک دیگر در همان کشور، انتقال دهید. در گذشته از این روش بیشتر در حمل و نقل های دریایی استفاده می شد، اما امروزه علاوه بر روش دریایی، از این روش در حمل و نقل های زمینی و هوایی نیز استفاده می شود. با سپهر بار سهند همراه باشید تا شما را با کاپوتاژ و قوانین آن آشنا کنیم.

در حال حاضر از کاپوتاژ بیشتر برای جابه جایی کالا و خودروهای شخصی استفاده می شود. به عنوان مثال فرض کنید که خودروی شخصی شما در گمرک یک کشور دیگر قرار گرفته است و برای ترخیص آن نیاز دارید تا آن را به یک گمرک دیگر در همان کشور ارسال کنید. شما می توانید برای این کار از کاپوتاژ استفاده نمایید. در واقع کاپوتاژ به معنای ارسال یک کالا از گمرک یک کشور به گمرک همان کشور توسط یک شرکت باربری خارجی است. شما می توانید برای کاپوتاژ کالاها یا خودروی خود از خدمات سپهر بار سهند استفاده نمایید.

نحوه دریافت کاپوتاژ چگونه است؟

برای انجام کاپوتاژ، شما بایستی مدارک مورد نیاز را به یکی از ادارات گمرکات برده و برگه کاپوتاژ خود را تحویل بگیرید.

مدارک لازم برای کاپوتاژ

برای کاپوتاژ هر کالا نیاز به یک سری مدارک خاص است و بهتر است قبل از کاپوتاژ کردن با کارشناسان و شرکت های حمل و نقل بین المللی که در این زمینه فعالیت دارند، مانند سپهر بار سهند مشورت کنید. در ادامه به برخی از مدارکی که برای کاپوتاژ خودرو نیاز دارید می پردازیم.

برای کاپوتاژ خودرو نیاز به مدارکی چون برگ سبز خودرو، سند خودرو، بیمه نامه خودرو، گواهی نامه ایرانی، گواهی نامه بین المللی، پاسپورت و غیره نیاز است. همچنین برای کاپوتاژ کالا، شما نیاز به تنظیم اظهار نامه ای دارید که در آن باید نوع کالا، تعداد آن، وزن کالا، ارزش کالا، گمرک مقصد و غیره را به طور دقیق ذکر کنید.

پرداخت عوارض گمرک و هزینه های آن

از آن جایی که کالاها و خودرو های کاپوتاژ شده به صورت دائم وارد کشور مقصد نمی شوند، عوارض گمرک و سود بازرگانی به شما تعلق نمی گیرد. اما شما بایستی هزینه های گمرکی را پرداخت نمایید. برای اطلاع یافتن از هزینه های گمرکی کاپوتاژ کالا یا خودرو می توانید با مشاورین و کارشناسان شرکت های حمل و نقل تماس بگیرید.

چه قدر زمان برای کاپوتاژ خودرو نیاز است؟

زمان مورد نیاز برای کاپوتاژ به عوامل مختلفی بستگی دارد. در کل کاپوتاژ فرایند پیچیده و سختی نیست و اگر مدارک شما کامل باشد و مراحل کاپوتاژ را به درستی انجام داده باشید، می توانید در سریع ترین زمان ممکن کاپوتاژ را انجام دهید.

هزینه کاپوتاژ چه قدر است؟

خوشبختانه برای کاپوتاژ کردن نیاز به پرداخت هزینه های زیاد و گزافی نیست و بیشترین هزینه هایی که باید پرداخت کنید مربوط به ترجمه مدارک و ارسال آن به گمرک مقصد است.

قوانین کاپوتاژ به چه صورت است؟

کاپوتاژ نیز مانند هر کار دیگری دارای یک سری قوانین است که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم.

  • شما فقط کالاهایی را می توانید کاپوتاژ کنید که صادر شدن آن ها از کشور مجاز باشد.
  • گمرک فقط مجوز را برای کالاهایی صادرمی کند که مطمئن باشد در صورت کاپوتاژ تا مقصد حمل حمل می شوند.
  • کالای کاپوتاژ شده باید در زمانی که از طرف گمرک مبدا تعیین می شود به گمرک مقصد برسد.
  • اگر کالای کاپوتاژ شده در مدت زمان مشخص به گمرک مقصد نرسد مشمول جریمه می شود (در صورتی که کالا در طول مسیر دچار حادثه ای شود و نتواند در زمان مشخص شده به مقصد برسد، می توانید درخواست تمدید کاپوتاژ را درخواست دهید.)

موارد گفته شده تنها بخشی از قوانین کاپوتاژ هست و برای اطلاع یافتن از تمام قوانین آن بهتر است با کارشناسان حمل و نقل های بین کشوری تماس بگیرید.

حال که با کاپوتاژ، شرایط و قوانین آن آشنا شدید می توانید از آن در حمل و نقل های خود بهره ببرید. اما برای کاپوتاژ کردن بهتر است از شرکت های حمل و نقل بین المللی ماهر در این زمینه استفاده نمایید تا کار شما در سریع ترین زمان ممکن با مناسب ترین قیمت انجام شود. برای انجام فریت بار به کشورهای دیگر نیز شرکت حمل و نقل بین المللی سپهربار سهند آماده ارائه خدمات با کیفیت، بهینه و مقرون به صرفه، به شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *