logo

سپهر بار سهند ؛ شرکت بین المللی حمل بار

حساسیت در حیوانات

حساسیت در حیوانات

حساسیت در حیوانات
حساسیت در حیوانات

حساسیت حیوانات خانگی مانند سگ و گربه به گل و گیاه ممکن است به دلیل آلرژی‌های ناشی از آنها باشد. برخی از گل‌ها و گیاهان ممکن است باعث افزایش حساسیت و بیماری‌های ریه و پوستی در حیوانات شوند. به عبارت دیگر، گیاهانی که باعث آلرژی در انسان هستند، احتمالاً می‌توانند باعث آلرژی در حیوانات خانگی نیز شوند.

برخی از گل‌هایی که ممکن است باعث حساسیت حیوانات شوند عبارتند از: زنبق، آدامس، برنجک، پیاز، سیر، چیپس‌پیاز، چندن، چوبک، خیار، شوید، شاهی، سماق، زعفران، لوبیا، موز، نعناع، گردو، گوجه‌فرنگی، کاهو و…

برخی از گیاهانی که ممکن است باعث حساسیت حیوانات شوند، شامل: لاوندر، گیاه شاخه‌دار آویشن، بنفشه، گل شمعدانی، پونه، سیب‌زمینی، جعفری‌نژادی و…

در صورتی که حیوان خانگی شما نشانه‌های آلرژی نشان دهد، بهتر است به پزشک دامپزشک مراجعه کنید. او می‌تواند تست آلرژی را انجام دهد و راه‌های درمانی را برای کنترل حساسیت حیوان خانگی شما تجویز کند. به بعضی از عوامل دیگر مانند عفونت‌ها، آلودگی، تغذیه نامناسب و نوع پوست و موی حیوانات خانگی نیز باید توجه شود.

درمان حساسیت و آلرژی حیوانات خانگی از دو روش دارویی و غیردارویی بهره می‌برد.

درمان دارویی شامل مصرف داروهای ضد هیستامینی و کورتیکواستروئیدی می‌شود که به طور موثری می‌توانند در کاهش علائم حساسیتی مانند خارش، سرفه، عطسه و علائم دیگر کمک کنند. اما باید توجه داشته باشید که مصرف بلند مدت داروهای کورتیکواستروئیدی با مشکلاتی همچون ضعف سیستم ایمنی، سرگیجه و افزایش خطر عفونت‌ها همراه است. بنابراین، درصورت نیاز به مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی، باید توسط پزشک و تحت نظر پزشک باشد.

درمان غیردارویی شامل قطع کامل تماس با حیوان خانگی و محدود کردن تماس با حیوانات هنگام حضور در یک محیط با آنان است. همچنین، با تمیز نگه داشتن منطقه‌های مشترک با حیوان، می‌توان از ایجاد علائم حساسیت جلوگیری کرد.

همچنین برخی از درمان‌های گیاهی و مکمل هم می‌توانند در کاهش علائم حساسیت حیوانات خانگی مفید باشند.

درمان‌های تزریقی نظیر آنتی‌بادیها به بدن و درمان‌های  سیستم ایمنی مانند درمان هیپوسنزیتیوز هم به عنوان درمان‌های مکمل برای حساسیت‌ها و آلرژی‌های حیوانات خانگی ارائه می‌شود. اما باید توجه داشته باشید که این درمان‌ها در موارد خاص و توسط پزشکان تخصصی تجویز می‌شوند.

لازم به ذکر است که همیشه در مورد درمان حساسیت و آلرژی به حیوانات خانگی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر با شرکت سپهربار سهند در ارتباط باشید. همچنین مقاله هایی درمورد بیماری حیوان خانگی، ریزش مو در سگ ها و… وجود دارد که می توانید از سایت ما مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *