امروز سه شنبه 31 فروردین 1400

حمل حیوانات خانگی


امروزه حمل حیوانات زنده از قبیل حیوانات خانگی مانند گربه یا سگ و همچنین انواع پرنده ها یکی از دغدغه های مسافران برای سفر می باشد. برخی شرکت های هوایی سختگیری خاصی برای ورود حیوان به کابین نشان نمیدهند اما اکثر شرکت های هوایی اروپایی قوانین خاصی را برای حمل حیوان زنده دارند.

حمل حیوان زنده به دو طریق اجام می پذیرد:

در این روش حیوان شما مانند مابقی چمدان هایتان در پایانه مسافری پذیرش شده و با همان پرواز به مقصد ارسال میگردد و میتوانید در مقصد آن را به راحتی تحویل بگیرید. اما این روش در برخی کشورها از قبیل انگلیس و عمام امکانپذیر نمیباشد لذا راه دوم را درپیش بگیرید.

اگر به هر علتی مسافر نتواند حیوان خود را با خود ببرد، آن را از این طریق بارنامه کرده و ارسال میکند. در مقصد نیز فردی که نام مشخصات وی در بارنامه ذکر شده است، می تواند بار را تحویل بگیرد.

محل قرارگیری حیوانات در هر دو روش در قسمت بار حواپیما می باشد که البته دمای آن قابل تنظیم بوده و سیستم تهویه را نیز داراست.

- قبل از شروع سفر حیوان خود با هواپیما، شما می بایست از کامل بودن اسناد پزشکی و مدارک ضروری اطمینان حاصل کنید. شناسنامه، مدارک واکسیناسیون، پزشکی و قرنطینه بسیار مهم می باشند.

- مشخصات فرد تحویل گیرنده حیوان در فرودگاه مقصد می بایست در بارنامه درج شود تا در هنگام رسیدن بار به مقصد با وی تماس گرفته شود.

- نام کامل، آدرس، تلفن منزل و همراه شخص ارسال کننده و همچنین شخص گیرنده می بایست روی قفس ذکر شود.

- دستور العمل نگهداری و مراقبت از حیوان می بایست به قفس نصب شود.

- لازم است کلیه مدارک مستندات پزشکی حیوان نیز به همراه قفس ارسال شود.

- اصل گواهی معتبر دامپزشکی بین المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدأ (یا مقصد) و تأیید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه که در مسیرهای داخلی الزامی نیست از جمله این مستندات می باشند.

قبل از به همراه داشتن حیوان خانگیتان در سفر با هواپیما با حتما ایرلاین مورد نظر تماس گرفته و از قوانین حمل حیوانات مربوط به آن ایرلاین باخبر شوید.